Job Scheduler (7.x-2.0) - en to es translation catalogue (17 entries)

en: Title
es: Título

en: Next
es: Siguiente

en: enabled
es: activado

en: Status
es: Estado

en: Delete
es: Eliminar

en: Operations
es: Operaciones

en: disabled
es: desactivado

en: Disabled
es: Desactivado

en: Enabled
es: Activado

en: edit
es: editar

en: Save
es: Guardar

en: Never
es: Nunca

en: Last
es: Último

en: Usage
es: Uso

en: About
es: Acerca de

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
es: Los disipadores son eventos en tu sitio, como un nuevo contenido añadido o un usuario ha entrado. el módulo Trigger asocia estos disparadores con acciones (tareas funcionales), como despublicar contenido con ciertas palabras o  enviar un correo al administrador. La <a href="@url">Página de configuración de acciones</a> contiene una lista de acciones existentes y da la posibilidad de crear y configurar acciones avanzadas (las acciones requieren configuración, como una dirección de correo electrónico o una lista de palabras prohibidas).

en: Job Scheduler
es: Planificador de tarea
